Koksijde: stand van zaken na eerste overleg met Fedasil
Deze morgen vond een eerste overleg plaats tussen het gemeentebestuur en Fedasil. Net ervoor had Fedasil een rondgang gedaan in de gebouwen E11, E12, E13 en E25 die voor de opvang zouden dienen op de luchtmachtbasis. Het dossier zit nog in de opstartfase, veel concrete info is er niet. De asielzoekers worden ten vroegste op 5 oktober 2015 in Koksijde verwacht. De zoektocht naar medewerkers voor het opvangkamp is gestart want op maandag 28 september vindt een jobdag plaats om een 30-tal mensen te rekruteren. Morgen zit het gemeentebestuur samen met minister Jan Jambon en staatssecretaris Theo Francken om de veiligheidsproblematiek tot in het detail te bespreken.
Dagelijks meer info.
Burgemeester: "Op vandaag, na de eerste vergadering met Fedasil, kunnen we nog niet veel nieuws melden. Ten vroegste 5 oktober zullen de eerste asielzoekers naar Koksijde komen. Ze worden vanuit Brussel met een bus naar hier gebracht in groepjes van 40. Op de vraag welke mensen zullen komen kan nog geen antwoord gegeven worden. Wellicht een gemengde groep, zowel alleenstaanden als gezinnen. De landen van herkomst van de asielzoekers zijn ook niet gekend. Sowieso wordt het een open centrum. Dit betekent dat bewoners er, gecontroleerd, in en uit kunnen lopen tussen 6 en 24 uur. In het centrum zullen activiteiten en vorming voor de bewoners worden georganiseerd. De zoektocht naar medewerkers voor het kamp is gestart. Maandag aanstaande vindt een jobbeurs plaats op zoek naar maatschappelijk werkers, polyvalente medewerkers, buurtmedewerkers, medisch personeel, sociale begeleiders,.. We hopen dat er een professioneel team wordt opgebouwd. De opstart van het kamp in Koksijde en Lombardsijde zal gebeuren onder leiding van Sofie Desseyn, ze is reeds 5 jaar directeur van het opvangcentrum in Langemark-Poelkapelle."
Wat wordt verwacht van de gemeente?
Marc Vanden Bussche: "Sowieso dient onze dienst Burgerzaken ervoor te zorgen dat de dossiers van al deze mensen administratief in orde worden gebracht. Het Sociaal Huis zorgt voor de opvang en de begeleiding van diegene die een positieve beslissing kregen, het centrum mogen verlaten en zich in Koksijde vestigen. Dit heeft uiteraard een zware impact op de diensten. Anderzijds krijgen we ook een financiële tegemoetkoming van Fedasil. Per asielzoeker ontvangen we 250 EUR/jaar. Op die manier kunnen we enkele bijkomende aanwervingen doen voor het Sociaal huis en de dienst Burgerzaken."
We vernemen dat de kinderen tot 18 jaar verplicht naar school moeten. Eens we weten hoeveel kinderen naar Koksijde komen zou ik dit graag met alle schooldirecties bespreken. Verder gaat onze zorg uit naar de mobiliteit rond het gebouw, en de veiligheid van het complex. Onze brandweerdiensten zullen hierop toezien. We zetten ook sterk in op communicatie en transparantie. Inwoners en tweede residenten moeten snel en accuraat geïnformeerd worden. We krijgen veel vragen van bezorgde burgers. De vrees voor de impact op het toerisme in onze kustgemeente is groot. Het is onze enige industrie."
Ministerieel bezoek.
Burgemeester: "Ik blijf erop hameren, 700 asielzoekers naar onze politiezone overbrengen gaat de draagkracht van de zone ver te boven. Ik hoor iedereen spreken over quota. Europa tegenover de USA, ons land ten opzichte van Europa, Vlaanderen tegenover Wallonië. Dit is wat ik al de hele week probeer te duiden. Ik ben geen dwarsligger, Koksijde wil meewerken aan dit wereldwijde probleem, maar dan in verhouding met het maatschappelijk draagvlak. Veiligheid voor mijn inwoners, dat is mijn grootste bezorgdheid in dit dossier. Ik kijk dan ook uit naar de komst van minister van Binnenlandse Zaken Jan Jambon en staatssecretaris Theo Francken. We zullen er duiding geven over het complexe veiligheidsdossier: het kamp op de operationele basis van Koksijde, het kamp op de basis van Lombardsijde, de problematiek van de transmigranten waarbij duizenden mensen door de Westkust naar de 'jungle' van Calais trekken voor de oversteek naar Engeland, de noodsituatie in Duinkerke,... We zullen de vraag van de korpschef om 20 extra politiemensen te voorzien voor de politiezone Westkust dan ook verdedigen."
Nieuwsbrief en infokanalen voor bevolking
Om de bevolking blijvend te informeren over de komst en de opvang van de vluchtelingen werd een pagina op de website van Koksijde geplaatst: www.koksijde.be/noodopvang.
Het is de bedoeling om daarop de meest actuele informatie te geven over de stand van dit dossier. Mensen kunnen ook inschrijven voor een digitale nieuwsbrief.
Ook aan de onthaalbalie van het gemeentehuis zijn formulieren beschikbaar voor ontvangst van de digitale nieuwsbrief of om concreet vragen te stellen.
De facebookpagina van Koksijde (https://www.facebook.com/KoksijdeOostduinkerke) wordt constant aangepast met recente info, net als twitter (@gem_Koksijde).
Specifieke vragen kunnen ook gesteld worden via e-mail info@koksijde.be en telefonisch via 058/53 30 30.
Bron persbericht: gemeente Koksijde